DESTEK

13/11/2021

Türkiye Vodafone DC Bilgilendirme

Son birkaç gündür sistemlerimizin bir kısmının bulunduğu Vodafone verimerkezinde kesintiler yaşanmaktadır.

İlk erişim kesintisi Vodafone veri merkezi routing sistemleri kaynaklı olup bu konuda detaylı tüm bilgi taleplerimize rağmen bilgi alınamamıştır. Ardından ise durumu fırsata çevirmeye çalışan bazı çevreler tarafından saldırı süreci başlamıştır. Vodafone data ve koruma departmanları ile yaptığımız görüşmeler sonucu kesintilerin büyük ve kapsamlı saldırılar (40Gbps ve üzeri) kaynaklı olduğu tespiti tarafımıza iletilmiştir. Tüm networkümüz üzerinde aktif olan Vodafone Arbor korumasının ise bu saldırılar karşısında yetersiz kaldığı ve Arbor koruma ekibinin kalıcı çözüm üretemediği anlaşılmıştır. Vodafone veri merkezinin bu yetersizliği yüzünden almış olduğumuz koruma hizmetinin aslında bu tür bir saldırıyı önleme konusunda yetersiz olduğu ancak geçici çözümler üretebildikleri tarafımızdan anlaşılmış, çözüm yolları aranmış ve tamamı tüketilmiştir. Bu şekilde sürekli kesintiler yaşanarak sürecin devam edemeyeceği ise barizdir. Bu nedenle Vodafone içerisinde bu sorunun çözümü neredeyse imkansız bir durumdadır.

Müşterilerimizin kesintisiz hizmet alması 10 yıldır faaliyette olan firmamız için 1. önceliğimizdir. Bu kapsamda hem müşterilerimizin hem de firmamızın daha ileri seviyede zarara maruz kalmaması amacıyla Vodafone verimerkezi ile sözleşmemizi sonlandırmış bulunmaktayız. 12/11/2021 Cumartesi gününden itibaren Vodafone altyapısını kullanan tüm sistemlerimizin DGN/Bursa Verimerkezine kademeli olarak taşınmasını başlatıyor olacağız.  Bu süreçte sunucular sadece taşıma anında kapalı kalacak olup 2 gün içerisinde süreci gece saatlerinde çalışarak tamamlayı planlamaktayız.  IP'lerin anonslarının aktarımı süresince en azından mevcut şekilde sistemin devamı için iki veri merkezi arasında köprü kurabilecek gerekli cihaz alımları  yapılmış ve kurulumları sağlanmıştır. Planlamamıza istinaden en geç 16/11/2021 salı günü anonsları DGN veri merkezine çektiğimizde sorunun tamamen ortadan kalkmasını planlıyoruz. Bu süreçte fiziksel taşıma yapılan cihazlar için cumartesi'yi pazar'a bağlayan gece ile pazar'ı - pazartesi'ye bağlayan gece 01:00 ile 09:00 saatleri arasında sunucu taşıma ve aktivasyon işlemleri süresince taşıması yapılan cihazlara erişim yapılması mümkün olmayacaktır. Taşıma süresince müşteri temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz müşteriler ile birebir iletişim içerisinde olacaktır. Her aşamada güncel bilgilendirmeler sağlanacaktır.

Bu aşamada bizim için önemli olan müşteri memnuniyetidir ve sorunun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasıdır. Bu nedenle vodafone veri merkezi fiyat avantajı nedeniyle bizi tercih eden müşterilerimizin ise bu süreçte karar verme süresini uzatmak ve zaman sağlamak amacıyla ekstra bir fiyat artışı olmadan 6 ay boyunca hizmet sağlanmaya devam edilecektir. Sadece Vodafone verimerkezinde olduğu gibi 6 ay boyunca EPDK zamları yansıtılabilir. Yani mevcut durumda 6 ay boyunca maliyet artışından doğan tüm zararlar firmamız tarafından karşılanarak hizmet sağlanmaya devam edilecektir. Taşıma sürecinin ardından müşterilerimizin 7. aydan itibaren ödemeleri gereken tutar hakkında bilgilendirme Aralık 2021 tarihinde sağlanacaktır.ÇÖZÜM
ORTAKLARIMIZ